T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Raporlar  >>   İlçemiz  >>   Mahalli idareler  >>   Köylerimiz  >>   Can Köyü

 Can Köyü
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

CANKÖY

 

İlçe merkezine 13 km. uzaklıktaki Can Köyü asfalt bir yolla Gölova'ya bağlanır. Kızıldağ'ın kuzeye doğru sarkan uzantıları üzerinde bulunan köyün arazisi hafif engebeli düzlükler ve küçük derelerin açtığı fazla derin olmayan vadilerden oluşur. Köyün doğusunda Okcaören, kuzeyinde İlyasköy ve Aşağıtepecik, batısında Karaca ve Çukuryurt, güneyinde ise Çakırşeyh ve Çevrecik köyleri vardır.Can Köyü'nün 1300'lü yıllarda ilk İslâm döneminde kurulduğu çeşitli rivayetler ve zaman zaman çıkan eserlerden anlaşılmaktadır. Horasan kökenli bir aile ve çocuklarının buraya yerleştirildiği bilahare bunun evlatlarından köyün gelişip büyüdüğü, nesillerce bugüne kadar aktarılmıştır. Nitekim köylülerin tümünün Karamustafaoğullan namıyla anılmaları ve 1934 soyadı kanununa kadar bu soyadını taşımaları da bu durumu ispatlar mahiyettedir.

 

Asfalt, su, kanalizasyon, cami, okul, çeşme gibi tüm alt yapı sorunlarını halletmiş olan köy, küçük bir şehir görünümündedir. Sosyal hayattaki kardeşlik ve barış ortamıyla bu durum daha da pekiştirilmiştir.20 hanenin sürekli oturduğu Can Köyü'nün nüfusu 600 civarındadır. Bilhassa şehre göçü takiben okuma oranının en yüksek olduğu köyümüz durumundaki Can Köyü yetişmiş insan gücü bakımından da başta gelir. Sivas,Suşehri ve Gölova'ya yaptığı yatırımlarla halka mal olmuş KAZIM AYHAN'I özellikle yad etmek yerinde olacaktır. Gölova Devlet Hastanesi'yle ilçenin yakından tanıma fırsatı bulduğu Kazım Bey; köyüne yaptığı yol, su, cami gibi yatırım ve hizmetlerle kadirşinaslığını göstermiştir.

Can Köyü'nün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday ve arpa ile nohut en önemli tarım ürünleridir. Büyükbaş hayvancılık da yine önemli geçim kaynağıdır. Köyün büyük bir kısmı göçtüğünden tarım alanla ve meralar boş durmaktadır. Önemli bir potansiyel kullanılmamaktadır. 1.580 dekarlık tarım alanları ancak 150 dekarı sulanabilmektedir. Diğer kısımları ise Kızıldağ'dan gelecek su ile sulanabilecektir.

 


Hükümet Konağı Kat:3 Gölova/SİVAS
Tel: 0 (346) 381 20 01 Faks: 0 (346) 381 24 45 e-posta: golova@icisleri.gov.tr